MASÁŽ NEBO FYZIO? Krosfituješ, nebo děláš jinou sportovní aktivitu často a intenzivně, a cítíš, že tělo by kromě…

MASÁŽ NEBO FYZIO?

Krosfituješ, nebo děláš jinou sportovní aktivitu často a intenzivně, a cítíš, že tělo by kromě vlastního odpočinku potřebovalo péči od někoho jiného? Sedíš hodně v autě nebo v kanclu za počítačem, cítíš se zatuhle a máš pocit, že by Ti bodly něčí šikovné ruce k uvolnění napětí? Pravidelně cvičíš a máš pocit, že něco v tréninku neděláš správně? Řešíš nějaké chronické bolesti a nevíš co s nimi? Nebo snad nějakou bolístku po úraze, které se nemůžeš zbavit? Nebo Tě snad nic moc extra nebolí, ale prostě jen zažíváš hodně stresu a hledáš nějakou optimální pravidelnou formu relaxace?

Na všechny tyhle věci si u nás v Colliery Recovery věříme a dokážeme s nimi pomoci! Dokonce podle toho máme i nastavenou nabídku služeb, aby si každý mohl vybrat pro sebe tu optimální. Jenomže která to je???

Pokud jsi aktivní sportovec nejrůznějšího druhu, máš zmáknutou technickou stránku tvé pohybové aktivity, netrápí tě žádné specifické chronické potíže s pohybovým aparátem (kolena, jedno koleno, záda, nebo snad jen jedno zádo) a prostě jen cítíš, že intenzita a frekvence zátěže, které své tělo vystavuješ v rámci sportovní aktivity, je moc vysoká, bude pro Tebe masáž (asi ta sportovní) nejspíš správnou volbou! Stejně tak pokud sportuješ „jen“ rekreačně (i to je moc fajn), do toho hltáš pořádnou dávku stresu spíš toho psychického než fyzického (v práci, doma apod.) a cítíš jednoduše potřebu doplnit základní regenerační procesy (spánek, strava) ještě o něco dalšího, taky pro Tebe bude asi správnou volbou masáž (pravděpodobně třeba ta relaxační).

Jsou určité případy, kdy masáž (správně aplikovaná) tělu nemusí pomoci, ale ty jsou specifické a není jich mnoho, takže jednoznačně převažují pozitivní účinky. Pokud ses tedy v tomto odstavci našel/la, neváhej se objednat!

Kromě výše popsaných případů tu máme ještě další, které můžou vést k tomu, že využiješ naše služby. Například můžeš být výkonnostní nebo vrcholový sportovec, který má perfektně vypiplaný trénink i regeneraci od A do Z, ale zároveň Tě trápí nějaká bolístka, které se ne a ne zbavit a je to jedna z hlavních brzd v Tvém progresu. Ať už je to bolest kolene při běhu nebo při dřepech, bolest zad po každé sérii deadliftů, nebo například bolavé ramínko při každém druhém tlaku s činkou nad hlavu. Taky tě zároveň nemusí trápit nic z výše uvedeného, ale prostě jen zažíváš nějakou chronickou bolest v určité části těla při jakékoliv denní aktivitě. Na všechno tohle může pomoci precizně provedená masáž, ale někdy také ne. V těchto případech pro Tebe možná bude lepší v rezervačním systému zvolit službu fyzioterapie.

Pokud se objednáš na masáž, zvolíš si jednoduše část nebo části těla, na kterou se chceš zaměřit, a masér se jí po stanovený čas bude věnovat, tak aby došlo k požadovaným účinkům v tělesných tkáních, které masáž nabízí a o kterých si můžeš více počíst zde. Jinými slovy, přijdeš s jasným cílem zrelaxovat nebo uvolnit svalové napětí v dané části těla, a přesně toto Ti bude dáno.

Pokud se však objednáš na fyzioterapii, bude průběh trochu odlišný.

V takovém případě totiž pravděpodobně řešíš nějakou konkrétní bolístku, na kterou bude třeba si trochu více posvítit. Proto, když přijdeš například s bolavým kolenem, nebude hned od začátku probíhat jen zběsilé uvolňování stehenních a lýtkových svalů s vírou v to, že se bolavý kloub uzdraví.

V první fázi této služby probíhá kratší nebo delší (podle potřeby) vstupní rozhovor, který slouží k tomu, aby si terapeut udělal obrázek o původu vzniku Tvých potíží. Obsahem rozhovoru budou tedy například otázky na to, kdy a při čem bolest vznikla, jak a při čem se projevuje, co jiného třeba na těle bolí nebo bolelo apod. Následně proběhne kineziologický rozbor, skrze který se trochu více objasní možné pohybové souvislosti na Tvém těle, které by mohly hrát větší nebo menší roli v daném problému. Tohle všechno by mělo vést k tomu, že si terapeut udělá určitou teorii o příčině potíží a té se následně bude věnovat tak, aby se problém vyřešil. A to, jak se problému bude věnovat, záleží na tom, co bude v dané chvíli potřeba. Řešení problému může tedy zahrnovat vícero různých postupů od uvolňovacích technik podobných masážím, až po specifické posilovací nebo uvolňovací cvičení vztažené k daným potížím. Vše podle toho co je v dané chvíli třeba a jak uzná fyzioterapeut za vhodné.

Dost možná se tedy může stát, že první návštěva fyzioterapeuta kvůli bolavému koleni skončí například uvolňováním svalů kyčelního kloubu a posilováním svalů kolem kotníku (a nebo taky něčím úplně jiným). Zároveň je každý případ specifický, každý problém vyžaduje trochu odlišný přístup a řešení zabere různé množství času. Součástí služby je tedy i navržení řešení potíží z dlouhodobého hlediska podle potřeby, tak aby byly bolístky co nejlépe vyřešeny a dál neotravovaly život.

Pokud tedy uvažuješ o využití našich služeb, snad Ti tento krátký úvod pomůže, aby sis pro sebe vybral/a tu správnou!