It´s not bad for your KNEES, it´s bad for YOUR knees Můj osobní dojem je momentálně takový, že každý, kdo se už aspoň nějakou dobu aspoň nějakým…

It´s not bad for your KNEES, it´s bad for YOUR knees

Můj osobní dojem je momentálně takový, že každý, kdo se už aspoň nějakou dobu aspoň nějakým způsobem pohybuje kolem jakékoliv formy silového cvičení, si už určitě přečetl nebo poslechl minimálně asi tak zhruba hodně pouček o tom, jak by měl dřepovat. A to hlavně v kontextu pohybu nebo chceš-li pozice kolen ve spodní pozici dřepu. Vzhledem k tomu, že dneska už je v tomhle ohledu skoro každý super vzdělaný, a vzhledem k tomu, kolik se už o tom všudemožně napsalo (i zrovna teď o tom určitě někdo píše nebo mluví), mi vlastně přijde zbytečné o tom psát znovu. Ale jakože, no, stejně to udělám.

Co teda s tím kolenem?..

Může jít přes špičku chodidla? – Musí. Většinou

Pokud antropometrie tvého těla nepřipomíná batole (= krátké stehna, dlouhý trup a těžká hlava = z 90 % já) a chceš celou tělocvičnu okouzlit tím, že si při dřepu zadkem polechtáš achilovky, tak se tomu prostě nevyhneš. Abys totiž zachoval balanc v celém pohybu a nepřepadal/a dozadu, musíš tomu přizpůsobit nastavení zbytku těla. A to většinou nejde jinak, než tím, že ty kolena se prostě trochu dopředu dostanou.

A musím teda jít při dřepu tak hluboko?

To už je jiná otázka. Asi nemusíš, ale záleží, co si od dřepu slibuješ. Pokud jsi běžec, fotbalista, nebo cokoliv tomu podobného, a chceš dřepy využití pro zlepšení síly dolních končetin, což se ti následně může hodit při Tvém sportovním výkonu, asi se spokojíš třeba s paralelním dřepem (= zadek půjde asi tak do úrovně kolen). Pokud jsi ale vzpěrač nebo crossfiťák, tak Ti tohle asi stačit nebude. Nebo teda záleží, zda preferuješ teoretické (čti velice teoretické) riziko z přetížení kolene při trhu nad vykloubením ramene nebo pádem činky na hlavu.

Takže při hlubokém dřepu s kolenem přes špičku si můžu poškodit koleno?

Můžeš. Ale nemusíš, pokud budeš mít zmáknutou techniku, dostatečně mobilní a stabilní kyčle a kotníky, a nebudeš při každém tréninku používat zátěž, která se blíží tvému maximu a nebudeš po cestě nahoru tančit makarenu (pokud se tančí tak, jak si myslím). Pak ještě může nastat speciální situace, kdy máš koleno (nebo jiný kloub) nějak poškozené, třeba ve smyslu artrózy, poškození vazů, menisků atd., ať už akutně nebo chronicky. Ale to ty asi nemáš. Nebo aspoň ne tak moc, aby ses nemohl snažit dřepy (nebo nějakou jejich variaci) cvičit alespoň v určitém rozsahu s určitou zátěží technicky správně.

Proměnných, které s tím souvisí, je samozřejmě ještě trochu víc, ale všechny nejdou obsáhnout v článku a každý potřebuje individuálně řešit trochu jiné, než třeba zrovna jeho sparing nebo kolega z práce. Takže pokud chceš na něčem z tohoto zapracovat, uděláš nejlépe, když si necháš poradit od někoho zkušenějšího, kdo do toho tímto stylem už nějakou dobu vrtá, a kdo ví, třeba ti kolena nebo i jiné klouby časem poděkujou.:)