Cvičíš sval, nebo pohyb? Při prvním pohledu to vypadá celkem logicky, rozdělím si trénink do 3 jednotek, ve kterých…

Cvičíš sval, nebo pohyb?

Při prvním pohledu to vypadá celkem logicky, rozdělím si trénink do 3 jednotek, ve kterých postupně během týdne procvičím celé tělo. Což vlastně dává smysl i na druhý pohled a určitě to není špatně. Pro člověka, který je ale v posilovně začátečník, to celkem zásadně může zkreslit pohled na to, čemu by měl věnovat pozornost a kam by jeho trénink měl vlastně směřovat. Většina lidí (včetně mě) totiž chodí do posilovny za účelem zlepšení celkové kondice, což kromě zlepšení postavy zahrnuje taky zesílení v základních a přirozených pohybových vzorech, odstranění bolestí zad, kolen, nebo čehokoliv jiného, nebo jednoduše jen to, že se člověk cítí dobře a drží tak nějak lépe pohromadě. Což je něco, čeho dost pravděpodobně nedosáhnu, pokud na trénování těla budu nahlížet takto izolovaným a do jisté míry dost omezeným pohledem.

Point je v tom, že svaly řídí mozek. A mozek nezná svaly, ale pohyby (při cvičení třeba tlak, tah apod.). Takže když například cvičím kliky nebo benchpress, důraz na procítění prsou, ramen a tricepsů pro mě dřív nebo později bude tak trochu cesta do pekel. Stejně tak, jako když o mrtvém tahu přemýšlím čistě jako o cviku na záda. Ne že bych u kliku ty prsa neprocvičil, naopak je tam zapojím dost zásadně. Stejně tak záda u deadliftu. Ale musím to udělat v kontextu zpevnění celého zbytku těla. A to se často při tomto izolovaném přístupu nestane. Když budu myslet jen na jeden konkrétní sval, dost možná zapomenu na zbytek těla, a přestože ucítím parádní pumpu na hrudi nebo v zádech, tělu jako celku většinou moc dobrou službu neudělám. Nebo aspoň ne tak dobrou, jak bych mohl.

Naopak, když místo cvičení prsou a ramen budu cvičit tlak horních končetin, nebo při deadliftu budu místo zad cvičit tah dolních končetin, tak to samo o sobě může trochu změnit pravidla hry. Budu víc myslet na zapojení těla tak, abych daný pohyb udělal efektivně a měl v něm co největší sílu. A mozek už zařídí zbytek, tj. zapojí svaly, které jsou k tomu potřeba. Samozřejmě jsou případy a situace, kdy ta izolace má svůj důvod a je dokonce potřebná, ale těch je u běžného cvičence pramálo.

Takže závěrem: necvič stehna, prsa nebo břicho. Cvič dřepy, kliky, pozvedy, stojky,… Svaly se u nich zapojí samy tak jak je třeba.