Jak dlouho nám trvá než se jídlo začne ukládat do tuků? Právě jste snědli něco nezdravého a teď vám určitě běží hlavou myšlenky tipu: jak dlouho sakra trvá…

Jak dlouho nám trvá než se jídlo začne ukládat do tuků?

Právě jste snědli něco nezdravého a teď vám určitě běží hlavou myšlenky tipu: jak dlouho sakra trvá než se ten burger, nebo zmrzlina uloží do tuku? Hmm, toť otázka…

Jak dlouho tedy trvá, než se promění to co jíte v tuk? Vše závisí na příjmu. Pokud je váš příjem vyšší jako výdej, tak si tělo zbytek energie přijaté uloží do tuku.

Uvedeme si to na jednoduchém příkladu: kdybych snědl opravdu mnoho jídla a přehnal to, řekněme třeba 10 000 kalorií, kdy se ten tuk ukáže? To byla jedna z otázek, kterou jsem taktéž dostal od svého klienta, poněvadž na internetu jsou přejídací čelendže celkem populární. Nevím jestli ten člověk, který mi jí položil měl zrovna před sebou 12 velkých big maců s hranolky, pizzu a kebab a 3 kyblíky ben and jerry’s, a potřeboval vědět zdali hned zítra bude muset měnit celý šatník :D, anebo to bylo pouze hypotetické, tak či tak tohle dělá hodně lidí ve fitness komunitě, obvzláště po tvrdé předzávodní dietě.

Trávení jídla je velmi komplexní fyziologický proces a závisí na mnoha faktorech. Na složení stravy, složení vaší střevní mikrobioty, stresu, věku, genetice, pohybu a dalších proměnných. Někomu zabere trávení jídla méně času, někomu naopak déle. Obvykle celý proces trvá 24 hodin. V tomto okně se utilizují pouze kalorie, které potřebujete na pokrytí všech fyziologických funkcí včetně pohybu.

Jak dlouho trvá, než se kobliha promění v další záhyb na vašem pupku a místo sixpacku se vám vytvoří pupack?

Je to mnohem dříve, než si pravděpodobně myslíte. Uvedeme si to na časové ose a jídelníčku běžného office zaměstnance:

7:00 Probudíte se, dáte si černou kávu, pak jedete do práce a pobíháte po celý den, aniž byste něco snědli.

17:00 Nejedli jste nic, nebo v lepším případě koblihu ke kávě a nějaký drobný snack na pracovišti… Takže máte v sobě téměř nulové kalorie. Máte hlad a první co vám po cestě padne do oka je nějaký fastfood, nejčastěji McDonald’s. Tááákže to ,,zprasíte“: 2x Big Mac s velkými hranolkami, 6 kuřecích McNuggets a dietní cola aby se neřeklo :D jo a taštička, páč dezert musí být žejo…

Voalááá a máte 1850 kcal.

21:00 Vaše tělo začne ukládat prvních 1 000 kalorií z tohoto jídla a použije je jako okamžité rezervy, které vaše tělo může rychle využít, když potřebuje energii. Těch prvních 1 000 kalorií je okamžitě uloženo v játrech a svalech. Nazývají se glykogenové kalorie/zásoby. Dalších 850 je doplňkových, které nepotřebujete okamžitě, takže tělo přeměňuje logicky tyto kalorie na tukové buňky známé jako triglyceridy. To vše se odehrává po 4 hodinách.

Vaše jídlo mělo 1850 kalorií. To znamená, že jste si právě uložili dostatek kalorií na (225g) tuku.

21:01 Nyní šílíte, protože víte, že jste za 4 hodiny právě získali čtvrt kila. Můžete se však uklidnit. Je to jen dočasné a pouze část ztuhne.

21:02 Prvních 1 000 kilokalorií glykogenu z tohoto Big Macu se začne okamžitě používat jako energie pro vaše tělo, i když nemáte pocit, že byste něco dělali. Vaše tělo spaluje tyto kalorie, aby zvedlo vůbec ruku, aby vám srdce udeřilo nebo jste se převrátili ve spánku. Ve skutečnosti jen být člověkem znamená, že za den spálíte 1 000 - 1 500 kalorií, i když jediné, co děláte, je ležení v posteli. Této hodnotě se říká bazální metabolismus. Může se vám v průběhu času snižovat, nebo naopak zvyšovat, tato hodnota je proměnná.

21:15 Rozhodnete se, že po zbytek svého života budete opravdu ležet v posteli, protože to už nedoženete a ležením v posteli spalujete, takže to má smysl. Spálíte tedy těch 1000 kilokalorií a neděláte nic! Yay! Ale co těch 850 kalorií, které jste snědli nad rámec toho, co vaše tělo přirozeně spálí? Ve skutečnosti se už proměnili v tuk, pokud ovšem nevykonáváte pohyb. Jednoduše řečeno, vše co přijmete nad rámec vaší fyzické aktivity se někde musí uložit.

8:00 další den. Po krásné noci, kdy jste vašemu tělu dali pořádný záhul, vám ráno vaše střeva poděkují, vy jistě víte jak… Plni výčitek z toho, že se vám to uložilo do tuků roztočíte metabolismus a jdete běhat. Vyčerpáte však pouze těch 1000 kcal vašich glykogenových zásob.

Nicméně co s těmi zbývajícími 850kcal, které se mezitím přeměnily na tuk? No vaše tělo je přirozeně začne utilizovat hned po vyčerpání vašich glykogenových zásob. Samozřejmě za předpokladu toho, že nic nejíte.

9:30 ráno. Jíte snídani a všechno začíná znovu, budování další rezervy 1 000 kalorií. Pokud má vaše snídaně 1 000 kalorií, znamená to, že vaše tělo spálí ty, které se snadno dostanou k 1 000 kaloriím glykogenu, než cokoli jiného. Ale pokud budete jíst jen například 300 kalorií, vaše tělo spálí těchto 300 kalorií a pak bude nuceno získat svou energii z těch tukových buněk, triglyceridových kalorií. Rozumíte tomu?

Krátkou odpovědí je, že vaše kalorie začínají proces přeměny na tuk, jakmile jste je snědli. Trvalo by však několik týdnů, než by se tento tuk zjevil smysluplným způsobem na vašem zevnějšku. Samozřejmě v případě, že jste jedli více kcal, než byl váš doporučený příjem. Pokud byste tedy jedli nad hranicí vašeho bazálního metabolismu po dobu dalších 14ti dní a to samozřejmě bez jakékoliv aktivity, dá se říct že těch např. 850kcal navíc, vám přidá nějakých 112g tuku do vašich zásob, každý den což je 1,5kg tuku za dva týdny… Myslíte si, že je těžké jíst každý den dalších 850 kalorií? To je polovina velkého pytlíku bramborových lupínků….

No uzavřeme si to tedy jednoduše, vše je o vyváženém příjmu a výdeji. Pokud se tedy budeme stravovat vyváženě a k tomu se pohybovat nic takového nám nehrozí, nicméně je zajímavé jak celý tento proces funguje :)