Co je klíčem k správné výživě? Nedávno jsem přemýšlel nad zákonitostmi správné výživy a dospěl jsem k názoru, že onen…

Co je klíčem k správné výživě?

Nedávno jsem přemýšlel nad zákonitostmi správné výživy a dospěl jsem k názoru, že onen svatý grál pravděpodobně neexistuje. Tady bych uvedl ovšem fakt, že je spousta informací. NIc není zcela pravdou, ale ani nepravdou. Abych to uvedl na pravou míru. V dobách kdy jsem závodil, jsem chápal výživu pouze jako prostředek k dosažení sportovního výkonu. Dnes vnímám výživu trochu odlišně. Soustředím se na zdraví fyzické, psychické a rozvoj celkového Well-being. Nejdříve si musíme ujasnit naše cíle.

Chcete-li hubnout, musíte si hlídat denní energetický příjem a výdej. Energie z přijímané potravy musí být nižší, než energie celodenní činností vynaložená. V poklesu váhy hrají roli také další aspekty jako například: celková energetická denzita potravy, její využitelnost, stresové faktory, genetické predispozice, střevní mikrobiom ad.

Správné stravování závisí na mnoha proměnných. Každý člověk je individuální a zároveň i do jisté míry adaptovatelný na různé stravovací styly. Pokud chcete být zdraví, budete dbát na nejvyšší kvalitu potravin a vybírat je velmi pečlivě. Musíte se vyvarovat průmyslově zpracovaným potravinám, ničícím váš střevní mikrobiom. Do jídelníčku zařadíte celistvé potraviny, tzv. plody země. Vše co má na obalu napsáno více než jednu složku, už není celistvá potravina. Zaměříte-li se na výkonnostní kulturistiku, musíte přijmout kompromis mezi chutí, kvalitou přijímané potravy a její zdravotní stránkou, neboť množství přijímané potravy je enormní. V případě úsilí o lepší sportovní výkonnost je nutné dbát na množství živin, které pokryje energetické požadavky daného sportu. V případě jídelníčku podporujícího kognitivní funkce zase musíte vyloučit větší množství sacharidů a nahradit ho stravou založenou na tucích, doplněnou o látky podporující kognitivní funkce (bylinky a další suplementy).

Není možné mít všechno dohromady a už vůbec ne hned. Vašich cílů se dá dosáhnout velmi lehkou cestou a záleží na každém z vás jak se s tím poperete. Někomu bude stačit základ, někdo bude výživu řešit detailněji. Někomu půjde o celkové zdraví, někdo bude dbát čistě na výkonnostní složku. Je důležité si tyto odlišnosti uvědomit a brát v potaz naše cíle, individualitu a nekopírovat jídelníčky druhých. To co sedí druhému, nemusí nutně sedět vám.

Napiš a domluv se na konzultaci: Info@collieryrecovery.cz