Bolest kolen u mladých profi sportovců Máte doma malého sportovce, který si neustále stěžuje na bolest kolen? Možná by nebylo od …

Bolest kolen u mladých profi sportovců

Máte doma malého sportovce, který si neustále stěžuje na bolest kolen? Možná by nebylo od věci navštívit fyzioterapeuta!

M. Osgood–Schlatter (ano, opravdu se to tak jmenuje!) je fyzické onemocnění, které se projevuje bolestí v oblasti úponu šlachy čéšky na holenní kosti. Toto onemocnění souvisí s růstem mladého sportovce. Nejčastěji se objevuje u velmi aktivních dětí ve věku od 10 do 15 let, přičemž výrazněji postihuje (bohužel) chlapce. V oblasti úponu šlachy čéšky se během růstu nachází kostně nezralá a dostatečně nevyvinutá růstová chrupavka, která může být dlouhodobým přetěžováním předního stehenního svalu poškozena.

Určitě vám malý atlet někdy po tréninku vyprávěl, jak hrozné to bylo a že nemůže ani chodit, viďte?

Příčiny vzniku nejsou zcela jasné. V kontextu nedostatečného vzdělání některých kondičních trenérů mládeže si ale dokážeme domyslet, jak to může dopadnout. Někteří autoři spojují příčiny vzniku se svalovým zkrácením předního stehenního svalu, dále s odchylkami v postavení dolních končetin nebo omezením mobility v hlezenním kloubu. K tomuto stavu může také přispívat výrazný nepoměr svalové síly mezi extenzory a flexory kolenního kloubu (ano, opět se dostáváme ke zastaralým tréninkovým metodám). Významný výskyt tohoto zranění pozorujeme zejména u fotbalistů, hokejistů, basketbalistů a volejbalistů – tedy u sportů s častými sprinty, výskoky a změnami směru.

Jak poznám, že dítě trpí tímto onemocněním?

U mladých sportovců se toto zranění projevuje bolestmi na přední straně kolene. Může se objevit otok v této oblasti a v pozdějších fázích i postupně se zvětšující hmatatelná boule. Sportovec si nejčastěji stěžuje na bolest při kleku.

Jak problém řešit?

Toto onemocnění rozhodně neznamená konec kariéry pro mladého nadějného sportovce! M. Osgood–Schlatter má tzv. self-limiting charakter – tedy aktivita sportovce je omezena jen podle jeho vlastní vnímané bolesti. Tréninkový plán lze proto upravit tak, aby dítě nemuselo být celé týdny v úplném klidovém režimu, protože to není ideální řešení.

Zjednodušeně řečeno: jakmile odezní akutní bolesti, může hráč pokračovat ve všem, co mu nezpůsobuje bolest. V praxi to znamená dočasně vynechat aktivity zahrnující skoky, rychlé změny směru, možný kontakt s protihráčem nebo prudké natažení v kolenním kloubu.

Důležitá je spolupráce s fyzioterapeutem – ideálně v kontaktu i s kondičním trenérem dítěte. Společně mohou vést malého profi sportovce k vysněné kariéře bez bolesti!

Každé dítě je individualita a potřebuje jiný přístup ke svému sportu. A navíc – všechno nelze popsat v jednom článku. Pokud se tedy u vašeho dítěte objevily podobné potíže, uděláte nejlépe, když se poradíte s fyzioterapeutem, který se v této problematice už nějakou dobu pohybuje. Společně určitě najdete to nejlepší řešení pro vašeho budoucího Jágra, Messiho nebo LeBrona!